Nadir Formalar Serisi – 1997 Dortmund Beyazı

17.09.1997 tarihinde Galatasaray ile Dortmund arasında oynanan şampiyonlar ligi maçına özel hazırlanmış bu forma lig versiyonuna göre farklı detaylara sahip olmakla birlikte tarihimizde sırtında Galatasaray yazan ilk formamızdır.  Koleksiyonerler için özel bir parçadır.

1997 1998 sezonu galatasaray forması gs forma maçta giyilmiş maç gs forması

Lig maçında giydiğimiz formadan farklarını koleksiyonumda bulunan iki formanın fotoğraflarını kıyaslayarak görmek mümkün.

1997-98 sezonu beyaz renk galatasaray forması avupa versiyonu ve lig versiyonu

1997-98 sezonu beyaz renk galatasaray forması avupa versiyonu ve lig versiyonu

  • Formanın önüne baktığımızda UEFA kuralları gereği avrupa versiyonunda bayrak bulunmamaktadır. Açıkçası bugüne kadar bu kuralı hiç mantıklı bulamadım. Uluslararası müsabakalarda takımların ülke bayraklarını taşıyan formalar giymesi bana daha doğru gelmekte.
  • UEFA kuralları gereği forma sponsoru daha küçük fontlar ile yazılmış.
  • Lig versiyonunda bayrağın bulunduğu tarafa GS logosu yerleştirilmiş ve adidas yazısı göğüs ortasından sağ tarafa çekilerek rengi kırmızı yapılmış.
  • Lig formasında kollarda bulunan 3 siyah çizgi avrupa maçı formasından kaldırılmış.
  • Diğer bir fark formaların taşıdığı Galatasaray logolarının farklı olması. Avrupa versiyonunda bir önceki sezon ligde giydiğimiz formalarda bulunan ve benim oldukça şık bulduğum tam daire şeklinde Galatasaray logosu kullanılmış.

Formanın arkasına baktığımızda ise  farklı bir font ve Galatasaray yazısıyla karşılaşıyoruz. Tüm baskıların üretim aşamasında yapılmış olması da ilginç bir ayrıntı.

1997 1998 sezonu galatasaray forması gs forma maçta giyilmiş maç gs forması

Formanın koleksiyon sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

formaslan.com galatasaray formaları koleksiyonu blogunu takip ettiğiniz için teşekkürler. SIradaki yazılarda/formalarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın